2013. május 26., vasárnap

TRATAKA

A jógában többféle tisztító gyakorlat létezik, melyek közül most a trataka során szerzett élményeimről fogok írni. A lényege röviden az, hogy leülsz meditációs pózba, szemmagasságba elhelyezel magad elé egy mécsest és a láng tövét nézed pislogás nélkül 30-60 másodpercig. Majd 10-20 másodpercre beborítod a szemgödröt a tenyereddel és újból a lángba nézel. Háromszor kell ismételni. A gyakorlat eredményeképpen megtisztítod a szemed és átvitt értelemben a látásodat is.

Régen imádtam bambulni hosszú percekig és rám is szóltak mindig, hogy hagyjam már abba. Igaz mára leszoktam róla, de ebből kiindulva azt feltételeztem, hogy egy gyertyalángra fókuszálni egy percen keresztül nem igényel részemről semmiféle erőfeszítést. Hát rá kellett jönnöm, hogy nagyon is.
Nem szabad pislogni - én azzal kezdem, és folytatom kb. 10 másodpercenként. Ettől persze felhúzom magam, és elkezd folyni a könnyem. Meg néha az orrom is. Aztán megpróbálok lazítani és csodák csodájára tovább bírom, a láng és körülötte egy kis glória oszlopszerűen elkezd emelkedni. Míg rá nem pislogok, természetesen...


Az jutott a legutóbbi gyakorlásom vége felé az eszembe, hogy mióta anya meghalt nehezen sírok. Sokáig egyáltalán nem, az utóbbi időben néha igen. Talán engem így tisztít ez a gyakorlat. A tűz érdekes módon kimos belőlem mélyen elzárt, kitörni akaró gátakat. Utána pedig sokkal könnyebb vagyok...


2013. május 15., szerda

A pajzsmirigybetegségek és a jóga





A pajzsmirigy diszfunkciója, illetve komolyabb betegségei napjainkban népbetegségnek számítanak, mégis alig tudunk valamit róla. A pajzsmirigy a legfontosabb belső elválasztású mirigyünk, ami hormonokat termel és az általa termelt hormonok felelősek az anyagcseréért. Az ayurvédában és a jógában ezt hívjuk agninak vagy emésztő tűznek. Nagyban függ a testi aktivitásod ettől a tűztől-életerőtől, ezért a pajzsmirigy egészséges működésének fenntartása alapvető fontosságú feladatod. 

A modern orvostudomány nem foglalkozik a betegség kialakulásának okaival itt sem, csak a tünetet kezeli, mégpedig mesterséges hormonokkal. Ismerősökön láttam, hogy még azt sem tudta megállapítani az orvosuk, hogy mekkora mennyiségű hormont adjon, inkább kísérletezett, hol csökkentette, hol növelte az adagjukat. A pajzsmirigy diszfunkciót a hormonszintből állapítják meg vérvétel útján. A legfőbb probléma az, hogy a meghatározott standard tartomány nem egyénre szabott és hiába vannak valakinek egyértelmű tünetei, ha a vérvétel nem mutatja ki, akkor a probléma nem is létezik. Nekem pajzsmirigy alulműködésem volt, amit a vérvétel nem mutatott ki, de például biorezonanciás vizsgálat igen. A tünetek tökéletesen egyeztek a „nagy könyvben” megírtakkal: fáradtság, száraz bőr, hajhullás, némi plusz kiló… és ennek ellenére nem vagyok beteg? Igazából nem bánom, hogy ez így zajlik a mai orvoslásban, mert hormont nem lettem volna hajlandó emiatt egy életen át szedni, viszont mélyen beleástam magam a témába és meg is gyógyultam. 

De nézzük meg, mitől alakulhat ki a diszfunkció: a pajzsmirigy egy rendkívül érzékeny szerv, így sajnos könnyen reagál a stresszre. Manapság kit nem ér stressz? Könnyű mindent erre fogni, ha nagy része is van a kialakulásban, de érdemes elgondolkodni azon is, hogy mennyire tudod kifejezni önmagad. Kimondod-e, ami bánt vagy elfojtod? Vagy lehet, hogy gondolkodás nélkül kimondasz, mindent, ami eszedbe jut? Esetleg imádsz pletykálni? Beszédes a kifejezésünk is, miszerint gombócot érzel a torkodban. Ez mind problémát okozhat a normál működésben.

Mik a tünetek?
Alulműködés esetén a pajzsmirigy által vezérelt emésztő tüzed csak pislákol, energiád hamar elfogy, mindig fáradt vagy. Az anyagcseréd lelassulásával párhuzamosan kúsznak fel a kilók rád, csökken a koncentrációd, szédülsz, és könnyen eluralkodik rajtad a depresszió.
Túlműködés során viszont úgy lobog az emésztő tűz benned, hogy az anyagcsere túl gyorsan történik meg, ezért hiába csillapítod az éhségedet állandó evéssel, mégis kevesebbet mutat a mérleg. Gyakori tünetei a düh, gyors szívverés, felületes légzés, izzadás, menstruációs zavarok és kimerültség az állandó pörgés következtében.

Mi a teendő, ha már megvan a baj? 

Első lépés a pajzsmirigy működésének helyreállításában felismerni a lelki okokat, feloldani vagy leküzdeni a kommunikációs problémákat/félelmeket és megtanulni kezelni a stresszt.
Második lépés az életmód változtatás, ami adott esetben sokrétű kell, hogy legyen, akkor is, ha kiegészítő kezelésként alkalmazzák.
A jóga kéz a kézben jár az ajurvédával és tökéletesen kiegészítik egymást egy adott betegség kezelése során is.
A jógában számos olyan ászana van, amelyek gyakorlásával kiegyenlíted a pajzsmirigy működést vagy éppen pihenteted, esetleg serkented azt. Kitűnő hatással van a pajzsmirigy működésére a Simhasana (oroszlán póz), a Navasana (csónak póz), az Ustrasana (teve), a Bhujangasana (kobra), a napüdvözlet, de a leghatásosabb a Halasana-Sarvangasana-Matsyasana trió saját tapasztalatom szerint. 


A jógapózok királynője a Sarvangasana kiemelten hatékony a kezelésben, hiszen általa óriási nyomás helyeződik a pajzsmirigyre. Mivel a pajzsmirigy az egyik legnagyobb vérellátással működő szervünk, ez a póz drasztikus hatást gyakorol a működésére, javítja a vérellátását és eltávolítja a pangó váladékot.

A gyakorláshoz természetesen kötelező az ujjayi légzés, ami nem csak a torkot edzi, hanem a pajzsmirigyet is. Alulműködésnél kiegészítendő kapala bhatival, túlműködésnél brahmarival.
Mivel a stressz mindig ludas ennél a betegségnél, nagyon fontos a jógaóra végén egy kiadós relaxáció és a meditáció. A félelmek és a szorongás leküzdésére pedig nincs jobb, mint egy kiadós OM mantra. A pajzsmirigy a torokcsakra területén található, ezért az 5. csakra mantrája, a „HUM” is sokat segít az egyensúly fenntartásában vagy megszerzésében. A torokcsakra színe kék, ezért a gyógyító ásványok közül a kék színűeket pl. azurit érdemes a pajzsmirigy tájékára helyezni meditáció vagy pihenés alkalmával.

Ha már életmód, akkor a táplálkozásra is érdemes nagyobb figyelmet fordítani. A jód rendkívül fontos a pajzsmirigy megfelelő működéséhez, ezért a jódozott sót szokták javasolni, de én inkábba Himalaya sót ajánlanám, mert az is tartalmaz jódot, csak teljesen természetes forrásból és mellette számos más ásványi anyagot is. Az algakészítmények (porok, tabletták) is sokat javíthatnak a helyzeten főleg, mert képesek megkötni a szerves jódot tengervízből. Ajánlottak a tengeri halak és a tenger gyümölcsei is. Tartózkodjunk viszont a feldolgozott és zsíros ételektől. Minél nagyobb arányban vigyünk be gyümölcsöt, zöldséget, teljes értékű gabonát. A pajzsmirigy alulműködésben szenvedőknek a legjobb a vegetáriánus étrend lenne. Van egy csodás gyógynövényünk, a közönséges galaj, melynek teáját érdemes naponta inni, de gargalizálni is lehet vele. 

2013. május 2., csütörtök

A matsyasana legendája

 A matsyasana nevezetű ászanához, ami halpózt jelent számos legenda kapcsolódik. Ezek közül kettőt választottam most ki azért, hogy legyen lehetőséged eldönteni  melyik áll közelebb hozzád szimpátia alapján.

Az egyik legenda szerint Shiva jógafilozófiát tanított feleségének, Parvatinak egy tó partján. Mivel Parvati már maga is Isten volt, nem fordított túl nagy figyelmet a hallottaknak, viszont egy hal a tóból végighallgatta és magába szívta az értékes tudást. Jutalmul Shiva emberré változtatta, hogy a frissen megszerzett tudást a gyakorlatba is át tudja ültetni. Így lett Matsya, a hal egy nevezetes jógi, majd Matsyendra, a halak királya.

Egy másik legenda szerint Vishnu főisten első megtestesülése matsya-hal alakban történt, amikor a világban elburjánzott a gonoszság. Élt azonban egy bölcs király is ekkor, akit Szatjavratának hívtak és aki betartott minden törvényt. Mindig jó példát mutatott, ezért Vishnu úgy döntött ő lesz a kiválasztott, aki túléli az özönvizet, amivel elpusztított minden életet és minden rosszat. Ehhez bárkát kellett építenie, amibe összegyűjtött minden állat és növényfajból egyet-egyet, így vontatta át Matsya őket a pusztulás éjszakáján. Majd az új kor hajnalán Szatjavrata nekilátott az új élet megteremtésének, jutalmul pedig Vishnu a Föld urává tette.

Számomra a második történet nyújt több kapcsolódási pontot a matsyasana kivitelezése és a testre/lélekre gyakorolt hatásai között, ezért a saját jógaórámon így adnám elő:

Most úgy, ahogy Vishnu egy szép napon hal alakot öltött, mi is felvesszük a halpózt, mert ahogy Vishnu elpusztított az özönvíz által minden rosszat a Földön, ez az ászana is elpusztít minden negatív gondolatot és betegséget a testből és az elméből. 

Belégzésre megemeled a mellkasod, ez adja az áramvonalat, ellazított lábad pedig a hal farkuszonyát, ami segít átlavírozni a problémákon. Nyitott szájon keresztül fújod ki a levegőt és minden negatívumot, és ahogy a hal alakot öltött Vishnu megmentett minden jót és értékeset az özönvíztől, ezen a tisztító gyakorlaton keresztül te is az értékeket és a számodra fontos dolgokat őrzöd csak meg és erősíted fel magadban.