2013. május 15., szerda

A pajzsmirigybetegségek és a jóga





A pajzsmirigy diszfunkciója, illetve komolyabb betegségei napjainkban népbetegségnek számítanak, mégis alig tudunk valamit róla. A pajzsmirigy a legfontosabb belső elválasztású mirigyünk, ami hormonokat termel és az általa termelt hormonok felelősek az anyagcseréért. Az ayurvédában és a jógában ezt hívjuk agninak vagy emésztő tűznek. Nagyban függ a testi aktivitásod ettől a tűztől-életerőtől, ezért a pajzsmirigy egészséges működésének fenntartása alapvető fontosságú feladatod. 

A modern orvostudomány nem foglalkozik a betegség kialakulásának okaival itt sem, csak a tünetet kezeli, mégpedig mesterséges hormonokkal. Ismerősökön láttam, hogy még azt sem tudta megállapítani az orvosuk, hogy mekkora mennyiségű hormont adjon, inkább kísérletezett, hol csökkentette, hol növelte az adagjukat. A pajzsmirigy diszfunkciót a hormonszintből állapítják meg vérvétel útján. A legfőbb probléma az, hogy a meghatározott standard tartomány nem egyénre szabott és hiába vannak valakinek egyértelmű tünetei, ha a vérvétel nem mutatja ki, akkor a probléma nem is létezik. Nekem pajzsmirigy alulműködésem volt, amit a vérvétel nem mutatott ki, de például biorezonanciás vizsgálat igen. A tünetek tökéletesen egyeztek a „nagy könyvben” megírtakkal: fáradtság, száraz bőr, hajhullás, némi plusz kiló… és ennek ellenére nem vagyok beteg? Igazából nem bánom, hogy ez így zajlik a mai orvoslásban, mert hormont nem lettem volna hajlandó emiatt egy életen át szedni, viszont mélyen beleástam magam a témába és meg is gyógyultam. 

De nézzük meg, mitől alakulhat ki a diszfunkció: a pajzsmirigy egy rendkívül érzékeny szerv, így sajnos könnyen reagál a stresszre. Manapság kit nem ér stressz? Könnyű mindent erre fogni, ha nagy része is van a kialakulásban, de érdemes elgondolkodni azon is, hogy mennyire tudod kifejezni önmagad. Kimondod-e, ami bánt vagy elfojtod? Vagy lehet, hogy gondolkodás nélkül kimondasz, mindent, ami eszedbe jut? Esetleg imádsz pletykálni? Beszédes a kifejezésünk is, miszerint gombócot érzel a torkodban. Ez mind problémát okozhat a normál működésben.

Mik a tünetek?
Alulműködés esetén a pajzsmirigy által vezérelt emésztő tüzed csak pislákol, energiád hamar elfogy, mindig fáradt vagy. Az anyagcseréd lelassulásával párhuzamosan kúsznak fel a kilók rád, csökken a koncentrációd, szédülsz, és könnyen eluralkodik rajtad a depresszió.
Túlműködés során viszont úgy lobog az emésztő tűz benned, hogy az anyagcsere túl gyorsan történik meg, ezért hiába csillapítod az éhségedet állandó evéssel, mégis kevesebbet mutat a mérleg. Gyakori tünetei a düh, gyors szívverés, felületes légzés, izzadás, menstruációs zavarok és kimerültség az állandó pörgés következtében.

Mi a teendő, ha már megvan a baj? 

Első lépés a pajzsmirigy működésének helyreállításában felismerni a lelki okokat, feloldani vagy leküzdeni a kommunikációs problémákat/félelmeket és megtanulni kezelni a stresszt.
Második lépés az életmód változtatás, ami adott esetben sokrétű kell, hogy legyen, akkor is, ha kiegészítő kezelésként alkalmazzák.
A jóga kéz a kézben jár az ajurvédával és tökéletesen kiegészítik egymást egy adott betegség kezelése során is.
A jógában számos olyan ászana van, amelyek gyakorlásával kiegyenlíted a pajzsmirigy működést vagy éppen pihenteted, esetleg serkented azt. Kitűnő hatással van a pajzsmirigy működésére a Simhasana (oroszlán póz), a Navasana (csónak póz), az Ustrasana (teve), a Bhujangasana (kobra), a napüdvözlet, de a leghatásosabb a Halasana-Sarvangasana-Matsyasana trió saját tapasztalatom szerint. 


A jógapózok királynője a Sarvangasana kiemelten hatékony a kezelésben, hiszen általa óriási nyomás helyeződik a pajzsmirigyre. Mivel a pajzsmirigy az egyik legnagyobb vérellátással működő szervünk, ez a póz drasztikus hatást gyakorol a működésére, javítja a vérellátását és eltávolítja a pangó váladékot.

A gyakorláshoz természetesen kötelező az ujjayi légzés, ami nem csak a torkot edzi, hanem a pajzsmirigyet is. Alulműködésnél kiegészítendő kapala bhatival, túlműködésnél brahmarival.
Mivel a stressz mindig ludas ennél a betegségnél, nagyon fontos a jógaóra végén egy kiadós relaxáció és a meditáció. A félelmek és a szorongás leküzdésére pedig nincs jobb, mint egy kiadós OM mantra. A pajzsmirigy a torokcsakra területén található, ezért az 5. csakra mantrája, a „HUM” is sokat segít az egyensúly fenntartásában vagy megszerzésében. A torokcsakra színe kék, ezért a gyógyító ásványok közül a kék színűeket pl. azurit érdemes a pajzsmirigy tájékára helyezni meditáció vagy pihenés alkalmával.

Ha már életmód, akkor a táplálkozásra is érdemes nagyobb figyelmet fordítani. A jód rendkívül fontos a pajzsmirigy megfelelő működéséhez, ezért a jódozott sót szokták javasolni, de én inkábba Himalaya sót ajánlanám, mert az is tartalmaz jódot, csak teljesen természetes forrásból és mellette számos más ásványi anyagot is. Az algakészítmények (porok, tabletták) is sokat javíthatnak a helyzeten főleg, mert képesek megkötni a szerves jódot tengervízből. Ajánlottak a tengeri halak és a tenger gyümölcsei is. Tartózkodjunk viszont a feldolgozott és zsíros ételektől. Minél nagyobb arányban vigyünk be gyümölcsöt, zöldséget, teljes értékű gabonát. A pajzsmirigy alulműködésben szenvedőknek a legjobb a vegetáriánus étrend lenne. Van egy csodás gyógynövényünk, a közönséges galaj, melynek teáját érdemes naponta inni, de gargalizálni is lehet vele. 

2 megjegyzés:

  1. Én úgy tudom, hogy nekem szerencsére még nem volt problémám a pajzsmirigyemmel - vagy legalábbis eddig még nem tűnt fel... :) Mindenesetre nagyon hasznosnak találtam ezt a bejegyzést, köszönöm. Nem tudom, hogy olvastad-e már esetleg a sarvangásanáról szóló kis írásomat. ;) Ebben írok a póz más pozitív hatásairól is:

    http://yoginitami.wordpress.com/2013/05/05/sarvangasana/

    Az utolsó előtti bekezdés forrását majd elkérhetem esetleg (csak ha nem gond!)? Előre is köszönöm.

    VálaszTörlés
  2. Én köszönöm Tami! :) Olvastam és nagyon tetszett! Ma sem fogom kihagyni!
    A forrást meg fogom keresni ígérem!

    VálaszTörlés