2013. június 27., csütörtök

Kundalíni



A kundalíni egy isteni eredetű szent tűz, ami mindenkiben megtalálható a gerinc alapjánál. Ugyanerről beszélünk, ha a gyökércsakránál szunnyadó kígyóról esik szó. A jóga célja felébreszteni ezt a kígyót, ami által hatalmas energiák szabadulnak fel és megnyílnak a csakrák. Ez a megvilágosodás jógikus útja.

Ezért szimbolizálják a kígyók a nagy spirituális mestereket világszerte; Indiában minél több kobra lebeg egy jógi feje felett, annál fejlettebb lelket mutat. Egyiptomban a nagy fáraók fejpántján díszelgő kígyó is a kundalíni energiát szimbolizálta. Kínában a bölcsek, akik elérték ezt a szintet, sárkányon lovagoltak.

 

Mivel a nyugati kultúránkba csak a XX. században szivárgott be a kundalíni a jógával és a meditációval, a köztudatba pedig alig, hogy nem egy agyonkutatott pszichológiai/spirituális terület. Pedig Carl Jung már 1932-ben egy kundalíni szemináriumon megosztotta a megfigyeléseit, miszerint ennek az erőnek a felébresztése soha, vagy alig történt meg addig Nyugaton. Akkoriban azt gondolták, hogy ha valami véletlen folytán átterjed keletről nyugatra, az legalább évezredekbe fog telni, és ha ez megtörténik, "karrierjének" legnagyobb tévedése lesz.

A kundalíni szindrómával és tünetekkel számos neves pszichológus és pszichiáter (pl.: Stanislaf Grof, Lee Sanella) foglalkozott már, többek között azért, mert a kundalíni felébresztése olyan mentális hatásokat vált ki, ami könnyen összemosható a skizofréniával vagy elmebetegséggel. Annak azonban, hogy akadémiai és klinikai körökben is gyakori vitatéma és kutatási alap, szerintem az az oka, hogy a leírt kundalíni tapasztalások kísértetiesen hasonlítanak a halálközeli élményekhez.

De közelítsük meg kicsit gyakorlatiasabban, a jóga oldaláról ezt a témát:

Amikor a kundalíni energiát felébreszti valaki magában, sokszorosára fokozódnak a pozitív és negatív tulajdonságok vagy az aktuális lelkiállapot. A kundalíni olyan, mint a műtrágya. Mindegy, milyen mag van a földben, az csak arról gondoskodik, hogy nagyra nőjön. Óriási belső csatákra lehet számítani, ha valaki elindul ezen a spirituális ösvényen. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy alapos és megfelelő, általában hosszú évekig tartó előkészületek előzzék meg a folyamatot több lépcsőben. 

Először meg kell tisztítani a fizikai és az energia testet. E nélkül az energia akadályokba ütközik, és nem jut fel a koronacsakráig vagy betegséget okoz a fizikai testben. A kundalínin tűz nem válogat, kipucol mindent, amire nincs szükséged és ez nyílván fizikai tünetekben jelentkezik pl. égő testrészek, hirtelen jelentkező és megszűnő viszketés, rángás, fájdalom vagy belső hangok, fények.

Utána rendszeres karakterépítő tisztító gyakorlatokat kell végezni, amelyek elűzik a belső gyengeséget és bűnt, egyúttal erényeket fejlesztenek. 

Végül aktivizálni szükséges a szív és a korona csakrát. Az aktivizált szívcsakra gondoskodik arról, hogy a fokozott intellektuális képességek és akaraterő megfelelően és ártalmatlanul legyen hasznosítva. Az aktív koronacsakra biztosítja a kundalíni energia biztonságos felébresztését, a legmagasabb szintekre jutását és a szabályozását.

Ezen kívül használnak vizualizációs technikákat és mantrákat is, de ezek mind ősi módszerek és nem biztos, hogy ajánlatos a mai túlstimulált társadalmi környezetbe átültetni őket.

Mi történik, ha ezt a tanácsot figyelmen kívül hagyjuk? Ha valaki nem érett rá, nem rendelkezik egy tapasztalt mesterrel, könnyen jelentkezhetnek mentális problémák, szélsőséges megnyilvánulások, például megalománia. Mivel a kundalíni energia alapjában véve szexuális energia, szex függőség és aberrációk formájában is testet ölthet. Nem véletlen, hogy manapság olyan gyakori a szexuális aberráció és erőszak sem, amikor lépten-nyomon szexuális töltetű benyomásokkal találkozunk, gondoljunk csak a reklámokra. Ez sajnos épp elég ahhoz, hogy a kundalíni kígyó felébredjen, de érettség és kontroll nélkül csak marjon és mérgezzen.
 


Ha csak a szimbólumokból indulok ki, nekem mindkettő különösen tetszik. Látom magam előtt, ahogy a tisztító tűz felébred, végighalad a gerincem mentén és eléget, mindent, amire nincs többé szükségem, hogy általa jobb, bölcsebb és stabilabb személyiség legyek. A kígyó, ha lehet ennél még izgalmasabb, mert ez az egyetlen állat, amitől rettegek. Hogy mi okból arról fogalmam sincs, de voltak kígyós rémálmaim, és biztos kiugrana a szívem, ha egyszer szembejönne velem valahol egy, mégis lenyűgöz és kíváncsivá tesz. Valahogy így vagyok a kundalíni kígyóval is. Kicsit ijesztő, nem tudom, milyen ősi magot ébresztene fel bennem, mit pucolna ki, de barátkozni fogok vele folyamatosan. És ha egy napon kellőképpen megbízok magamban és benne is, biztos keresek egy mestert, aki megtanít a felébresztésére, mert a jógával együtt nekem is a célom lett a megvilágosodás és az isteni Én öntudatra ébresztése.

2013. június 21., péntek

Mula bandha és Ashwini mudra




Kezdem az ashwini mudrával (kék pont a képen), mert ennek az elsajátítása nagyon fontos a mula bandha helyes gyakorlásához. Ez a mudra a végbél záróizmainak az összehúzását jelenti és a célja az, hogy pránát juttassunk el a belső szervekbe, ami által felkészítjük őket a magasabb szintű gyakorlatokhoz. 
 

Elsajátítása:
Helyezkedj el kényelmes ülőhelyzetben, lehet ez török ülés vagy fél lótusz, ha megy padmasana. Lélegezz mélyen, majd belégzéskor kezdd el összeszorítani a végbél záróizmait. Kilégzésre lazítsd el őket. Ezt alapnak 10-20-szor meg lehet ismételni és normál légzéssel lehet végezni.
Majd ha ezzel megvagy, lélegezz be mélyen, és amíg benntartod a levegőt feszítsd meg és lazítsd el a záróizmokat 10-szer. Ha a pranayama még nem megy ennyire végezd ötször a gyakorlatot, sok helyen azt olvastam, hogy a nőknek 5-ször a férfiaknak 4-szer szükséges ismételni.
Hatásai: 
  • rendkívül jó a végbél betegségeinek kezelésére, aranyérre
  • együttesen jógával segít leküzdeni a hugyúti és nemi betegségeket 
  • tisztítja a testet
  • rendszeres végzése képes magasabb tudatállapotra emelni
 
A mula bandha ehhez képest a gátizom összehúzását jelenti, tehát nőknél a hüvely és a méhnyak izmait, férfiaknál pedig a gátat.

Point of Contraction difference between Moola Bandha, Ashwini Mudra and Vajroli/Sahjoli Mudra in MalePoint of Contraction difference between MoolaBandha, Ashwini Mudra and Vajroli/Sahjoli Mudra in Female

Elsajátítása:
Az alaphelyzet itt is meditációs ülés. Mély belégzés után tartsuk vissza a légzésünket. Támasszuk a kezünket a térdre, emeljük a vállunkat és egyenes törzzsel enyhén dőljünk előre. Összpontosítsunk a muladhara csakrára és erősen húzzuk össze a medencefenék izmait. Izomösszehúzás alatt tartsuk vissza a légzést mindaddig, amíg tudjuk és amíg kényelmesnek érezzük. Hosszú kilégzés alatt térjünk vissza alaphelyzetbe. Normál légzéssel maradjunk ebben a helyzetben. Ismétlés 3-5 kör.

Hatásai: 
  • erősíti a medence záróizmait
  • hatékony inkontinencia és aranyérpanaszok ellen, javítja a medencetájék vérellátását
  • nyugtatja az elmét és a vegetatív idegrendszert

A két gyakorlat között jól látszik az anatómiai orientációs különbség, de a hatásaik különböznek a finom test szintjén is. A mula bandha a gyökércsakra felébresztésére szolgál, az ashwini mudra pedig a svadishtana (kettes) csakrát aktivizálja. Mivel mindketten energetikai folyamatok indítanak be nehéz a fizikai szintű megközelítés. Nem lehet bemutatni és nem lehet ellenőrizni sem, hogy helyesen végzi-e valaki őket. A helyes gyakorlás hatására egyszer csak magától létrejön a mula bandha és az ashwini mudra is idővel vagy akár azonnal. Erőltetni nem érdemes, viszont lehet gyakorolni rendszeresen akár az irodában a számítógép előtt vagy a buszmegállóban tadászanában. Érdemes minél több tapasztalatot gyűjteni, mert nagyon jó hatást fejtenek ki a fizikai testre, gyógyítanak, megkönnyítik az ászanák kivitelezését és stabilizálását, és energetikai szinten is aktivizálnak. 

Számomra külön izgalmas, hogy gyakorlásukon keresztül felébreszthető a kundalini shakti, hiszen megindítják az gyökércsakrán keresztül az energiaáramlást felfelé.
Mivel ez a következő témám, most hazamegyek és szorgalmasan gyakorolok, hátha első kézből fogok tudni erről beszámolni.


2013. június 11., kedd

Fejenállás/Shirshasana

A kedvenc ászanám a fejenállás. Pedig az iskolában soha nem voltam hajlandó megcsinálni. A jógában viszont sosem érzek ellenállást. Egyszerűen csak nem ment eleinte. Azt mondják ez a póz a félelem leküzdéséról szól, én viszont csak nem álltam készen rá. Aztán miután fejben eldöntöttem, apránként ráéreztem. Először zsugorban. Aztán falnál. Majd fal nélkül, mert nem szabad hagyni, hogy az elme hozzászokjon. El is estem jó párszor, de ahogy a lovas iskolában tanítják -ha ledob a ló, rögtön vissza kell szállni - én is azonnal megpróbáltam újból. Idővel egyre stabilabb lett és egyre tovább tudtam kitartani. A fejenállás elsajátítása folyamatos sikerélményt jelentett és azért a kedvencem, mert keményen megdolgoztam azért, hogy szinte tökéletesen képes legyek megcsinálni. Egyszerűen jól esik. Hiányzik, ha ki kell hagynom pár napig, mert menstruáció alatt nem lehet gyakorolni. Általában reggel állok fejen, mert szó szerint tetőtől talpig felfrissít. Sőt a reggeli kávét is tökéletesen helyettesíti.


A személyes tapasztalataim megosztása mellett nem szeretném, ha háttérbe szorulna az a rengeteg jótékony hatás, amit a jógapózok királya fejt ki a jógázóra a rendszeres gyakorlás során:
  • Erősíti és rugalmassá teszi a légző és keringési rendszert. Amikor a gravitáció fordítottan hat, a szív megpihen, a vérkeringés felélénkül és a hát mentesül a tehertől.
  • Mivel az agyba így több oxigén-dús, friss vér kerül, fejleszti a memóriánkat és a koncentrációs képességet
  • Kiegyensúlyozottá tesz és önbizalmat ad
  • Növeli a hőt a testben és serkenti az emésztő tüzet
  • A lábakban felgyülemlő folyadék (pl. ödéma esetén)és a pangó vér a fejenállás során el tud folyni és csökken a visszér kialakulásának esélye is
  • Ragyogó arcbőrt eredményez azáltal, hogy friss oxigént és tápanyagokat juttat a bőrbe
  • Ugyanígy a fejbőrt is felfrissíti és a haj is sokkal szebb lesz tőle. Egyes jógik azt állítják, hogy nem csak megállítja az őszülést, de vissza is színezi az ősz hajszálakat!
  • Keményen edzi és erősíti a hasizmokat
Ha Te most kezded a gyakorlást vagy eddig nem ment, azt ajánlom, hogy a fal melletti fejenállást hagyd ki. Az agnisomás képzésen tanultam meg, hogy ha először egyensíted a gerinced és a lábaddal folyamatosan közelebb lépkedve keresed meg azt a pontot, ahonnan a hasizmod magától felhúzza a lábaidat, akkor semmi szükség nincs segédeszközre. A fokozatokat így is meg lehet tartani, hiszen először hajlított térddel ráérezhetsz a stabil tartásra, majd innen az egyik lábad kinyújtod, majd ha készenállsz, a másikat is; és tadaaam!



És hogy a folyamatos kihívás és a lendületet adó sikerélmény ezután is meglegyen, jöhet mondjuk a kézenállás!

2013. június 10., hétfő

A 3 test

 
Az emberi lelket a jóga szerint három test veszi körül:


  • a fizikai test (Sthula Sharira), amit az 5 durva elem alkot: az éter, a levegő, a tűz, a víz és a föld. A halállal a fizikai test megszűnik, az alkotóelemei pedig elbomlanak.
  • az asztrál test (Linga Sharira), ami az elme és az intellektus otthona. Lényegében ez az életenergia. Ez a "köpeny" felelős az élettani funkciókért úgy, mint a légzésért, az emésztésért vagy a keringésért és ez finom test veszi körül a fizikai testet auraként. Amikor a fizikai test megszűnik, az asztrál test lesz a lélek szállítóeszköze. 
  • a klauzál test (Karana Sharira), ami szabályozza a kialakulását és növekedését az előző két testnek, plusz determinálja az újjászületést, azaz kaput képez a magasabb tudatállapot felé. 
Mindhárom test élettartama különböző. A fizikai test a fizikai világ táplálékától függ teljes mértékben, ezért ennek a legrövidebb az élettartama. Az asztrál testet a gondolatok és az érzelmek építik fel, ezért ez tartósabb lét. A kauzál test él a legtovább, mivel neki csak békére van szüksége. A lélek egy a mindhárom testtől külön létező. A léleknek nincs szüksége semmire, mivel ő a tapasztaló és a megfigyelő, ezért örök. - “The soul is birthless, eternal, imperishable and timeless and is never terminated when the body is terminated.”
"A lélek nem születik meg, a lélek örök, elpusztíthatatlan és időtlen, és soha nem szűnik meg a test halálával." -Bhagavad Gita


Saját tapasztalat vagy az arra irányuló emlékek hiányában nézzük meg hogyan vélekednek a három test kialakulásáról, megszűnéséről és újjászületéséről a nagy mesterek (szabad fordításban):

"The astral body is what we call the Linga Sharira. When this body dies, how can it come to take another body? Force cannot remain without matter. So a little part of the fine matter remains, through which the internal organs make another body — for each one is making his own body; it is the mind that makes the body. If I become a sage, my brain gets changed into a sage's brain; and the Yogis say that even in this life a Yogi can change his body into a god-body.” 
"Hogy jut át az asztrál test egy másik testbe, amikor meghalunk? Az energia nem  marad anyag nélkül, abból a finom anyagból, ami itt marad a belső szervek létrehoznak egy új szervet, amiből kialakul a fizikai test - tehát az elme hozza létre a fizikai testet. Ha bölcsként születek újjá, akkor az elmém is egy bölcs elméje lesz; és a jógik szerint még ebben az életben elérhető, hogy az emberi test isteni testté lényegüljön."-Swami Vivekananda



 
"The mind performs all actions very speedily in the linga sarira (subtle body) and fluctuates thereby. But the gross body knows not anything and is inert. Should this gross body be dissolved, the mind quickly assumes a fresh body. This physical body is the mould, as it were, of the mind. It is made by the mind for the outpouring of its own energy, for its own enjoyment. Thereby it gains different experiences of this world through the organs of knowledge or perception". 
"Az elme mindent a Linga Harirában, a finom testben visz véghez és elég gyorsan, ezáltal folyamatosan változik. Ehhez képest a fizikai test közömbös és nem tud semmit. Amennyiben a fizikai test a végéhez közeleg, az elme gyorsan felölt egy új testet. Ez a test az elme kiáradó energiáiból a saját örömére testet öltött forma, ami az érzékelésen és a tudáson keresztül nyer különböző e világi tapasztalatokat."  -Swami Sivananda


“According to his deeds, the embodied self assumes successively various forms in various conditions.”
"A cselekedeteinek megfelelően, a megtestesült lélek folyamatosan kölönféle formákat ölt, különböző körülmények között."

–Shvetashvatara Upanishad


“Just as the body casts off worn out clothes and puts on new ones, so the infinite, immortal self casts off worn out bodies and enters into new ones.”
"Épp úgy, ahogy az ember leveti elnyűtt ruháját és újat ölt fel, az örök és halhatatlan létező is leveti az elhasznált testet és újba lép." Krishna in the Bhagavad Gita

2013. június 9., vasárnap

Indra Devi




A nő, aki nem ismert lehetetlent
 
„A jóga az élet művészete és tudománya.”
Nyúlfarknyi idézet Indra Devitől. Rövid, mégis ennél tömörebb és árulkodóbb aligha lehetne. Ez a fél sor mindent elárul a jógáról és egyben Indra Devi életéről is. A jógában több évezredes tudás és bölcsesség van; tulajdonképpen minden, ami az élethez kell és minden, ami széppé tesz azt. Indra Devi arra tette fel az életét, hogy az egész világgal megszerettesse a jógát, annak áldásos hatásait és szépségét. A jóga volt az élete.
Indra Devi 1899. május 12-én született Rigában, a Szovjetunióban Eugene Peterson néven. Eugene 15 éves volt, amikor a kezébe akadt egy könyv, a „14 lecke jógafilozófiáról és a keleti okkultizmusról” címmel. Azonnal szerelmes lett a jógába és egyúttal Indiába, de még sok évnek el kellett telnie, míg eljutott abba az országba, amitől a szíve is jobban kalapált.
Az orosz forradalom kitörését követően (1917), Eugene és az édesanyja elmenekültek Moszkvából és 1920-ban Lengyelországban kötöttek ki, majd egy évvel később Berlin lett az otthonuk.

Ismerkedés egy teljesen új, de annál vonzóbb világgal
1926-ban egy könyvárusnál tudomást szerzett egy hollandiai kongresszusról, ahol Krishnamurti a vendégek között szerepelt és rögtön tudta, hogy ezen a rendezvényen részt kell vennie. Több mint 4000 ember gyűlt össze akkor tanulmányozni a hindu filozófiát és meditációs technikákat. Sátorban laktak, magukra főztek és mostak. Az étel természetesen vegetáriánus volt, amire Eugen első reakciója az volt, hogy ő nem eszik füvet és majd, ha hazatér bevág egy jó beafsteak-et. De addigra a „mag el volt vetve”.
Aztán Eugene saját szavaival élve a világ a feje tetejére állt, amikor meghallotta ugyanott Krishnamurtit ősi, szent himnuszokat énekelni szanszkritül. Tudta, hogy élete fordulóponthoz érkezett. Amikor elkezdtem jógázni, pont ugyanezt éreztem. Az első órától kezdve tudtam, hogy egész életemben jógázni fogok, és amennyire csak lehet, beleásom magam a legmélyebb szintjeibe is.
Eugene színházi karrierje egyre feljebb ívelt Berlinben. Egész Európát körbeturnézta, közben pedig megismerkedett egy jómódú bankárral, Herman Bolmmal, aki rövidesen meg is kérte a kezét. Eugene azzal a feltétellel mondott igent, hogy a bankár teljesíti a kívánságát és befizeti egy indiai útra.  Egy kis ravaszságtól még sosem dőlt össze a világ főleg, ha csupán eszközként szolgál egy magasabb cél felé.
Élete első találkozására kamaszkori szerelmével, Indiával 1927 novemberében került sor, melyet számtalan utazás követett még. Keresztbe-kasul beutazta az egész szubkontinenst, szárit hordott, a földön ült és kézzel evett épp úgy, mint az indiaiak, akik hamar befogadták a gyorsan alkalmazkodó „idegent”. 3 hónap múlva hazatért vőlegényéhez és visszaadta neki a gyűrűt egy lényegre törő indokkal: „az én otthonom India”.

India, csillogás, az álmok valóra válnak
Mindig felnéztem azokra, akik gondolkodás nélkül csapot-papot képesek otthagyni azért, hogy megvalósítsák álmaikat. Eugene sem hezitált sokáig, eladta mindenét és visszatért Indiába. Tervei szerint örökre és végleg. Szívta magába az indiai kultúrát, ami szépen lassan a vérévé vált. Elkezdett klasszikus, indiai táncokat tanulni és továbbra is látogatta a teozófikus társaság rendezvényeit, ahol nem kisebb híresség lett a barátja, mint Nehru vagy Gandhi. Szintén egy ilyen eseményen ajánlott fel neki egy ismert filmrendező szerepet Az arab lovag című mozifilmben. Mivel pénz szűkében volt, elvállalta és egy csapásra filmcsillag lett belőle.
Úgy fest, hogy ha az ember az álmait éli, akkor az élet jutalomképpen megteremti ehhez a körülményeket…
Az események felgyorsultak ettől kezdve és az estélyek meg a csillogás összehozták Bombay egyik legirigyeltebb agglegényével, Jan Strakatival, aki hamarosan feleségül is vette. Eugene mindeközben minden lehetőséget megragadott, hogy megismerje imádott országa lakóit és nem csak a legfelső kasztbeliekkel, hanem a külföldiekre vonatkozó, szigorú szabályok megszegésén keresztül az érinthetetlenekkel is barátkozott. Ezzel párhuzamosan teherként kezdte nyomni a vállát a gazdagok élete, hiszen eredetileg nem ezért jött Indiába. Tanulni akart, dolgozni és segíteni az embereken. Lépnie kellett. Változtatni, és mindent előröl kezdeni.

Mysore - Krisnamacharya
Ehhez jött egy különös szívbetegség is, amit négy éven keresztül képtelenek voltak az orvosok meggyógyítani, hiába vitte el a férje Európa legjobb kardiológusaihoz. Amikor visszatértek Bombay-ba, a helyzet csak romlott. Depressziós lett, hízott és a bőre öregedni kezdett. Ekkor úgy döntött, hogy elvégez egy jóga tanfolyamot annak érdekében, hogy végleg kigyógyuljon a betegségből.  1937-et írtak akkor és a jóga csak férfiak, és kizárólag hinduk számára volt elérhető. Ez a tény azonban nem tántorította el Indrát attól, hogy megpróbálja. Krisnamacharya ellenállt, Indra viszont egy kis közbenjárással elérte a célját és megkezdődött a kiképzés. Nem ehetett mást, mint amit a nap érlelt. Nem volt fűtés, a nappal kelt és a nappal feküdt.  Ugyanazt a kemény fizikai gyakorlást végezte, amit a vele együtt tanuló fiatal férfiak. Persze először azt hitte, hogy bele fog halni, de szépen fokozatosan hozzászokott. Elkezdett fogyni, a bőre kisimult, de ami a legfontosabb, hogy amilyen rejtélyes módon érkezett, úgy tűnt el a szívbetegsége. A kitartását látva mestere, Krisnamacharya pedig elkezdett személyes órákat tartani neki. Így lett Indra Devi 1938-ban az első női és egyben az első külföldi tanítvány.
Amikor Krisnamacharya megtudta, hogy Indra követi a férjét Shanghaiba magához hívatta és azt mondta neki; „jógát fogsz tanítani. Képes vagy rá és meg is teszed”. Ugyan ebben ő még nem volt ennyire biztos, azt azonban tudta, hogy nem akar többé táncolni és ékszereket, valamint gyönyörű ruhákat hordani. Ettől kezdve mindig csak száriban lehetett látni.
A mag elkezdett kifejlődni, majd virágot hozni. 1939-ben Shanghaiban jógaiskolát nyitott. Itt kezdték el mataji-nak hívni, ami anyát jelent, és a tiszteletreméltó női tanárok kiérdemelt címe.

Jóga amerikaiaknak
Férje Európai körúton volt, amikor váratlanul meghalt. Indra életének egy szakasza ezzel lezárult. Sorsát nem bízta a véletlenre, az első kikötőbe érkező hajóra váltott jegyet és nekivágott Kaliforniának 1947-ben. Egy éven belül megnyitotta hollywoodi jógastúdióját, és nem kisebb hírességeknek oktatott jógát, mint Marilyn Monroe-nak és Greta Garbonak. Nem feledkezett meg a hétköznapi halandókról sem, tanított jógát gyári dolgozóknak és eladóknak is. A II. világháborút követően Amerikában fontos lett a nők körében a szépség és az egészség megőrzése. Indra ráérzett, hogy most jött el a jóga ideje nyugaton. Az első könyvének a címe „Örökké fiatal, örökké egészséges” volt. Nem csoda, hogy óriási dobás lett belőle és a nők elkezdtek érdeklődni, majd jógázni, Indra pedig szépen lassan kifejlesztett egy technikát, ami a nyugati emberekre lett szabva. Komplex ászana sorról, légző gyakorlatokról és speciális diétáról van szó, nem a szigorú, indiai rendszerről, amivel ő kezdte.
1953-ban újra férjhez ment egy Sigfrid Knauer nevezetű orvoshoz. Rövidesen amerikai állampolgárságot kapott és hivatalosan is Indra Devi szerepelt az új útlevélen.   

Hazatérés Oroszországba
1960-ban óriási felhajtás közepette hazalátogatott a Szovjetunióba. Az újságok címlapján csak őt lehetett látni és bár a politikai helyzet miatt voltak félelmei, az ország úgy tűnt a lábai előtt hever. Hazája azonban nagy csalódást okozott. A jógát a kommunizmusban vallásként tartották számon és ezért tiltólistán szerepelt. A magas beosztású politikai személyek és indiai nagykövetek, akiknek a Szovjetunióban töltött idő alatt a köreiben forgott kíváncsiak voltak ugyan, de a szemüket nem sikerült felnyitni. Indra Devinek sem, aki a lehetetlent távolról sem ismerte.

Végállomás Argentína
Doktor Knauer egy évvel később megajándékozta Indra Devit egy mexikói farmmal, ahol létrehozott egy nemzetközi, jóga oktatókat képző központot. Közben megint elvesztette a férjét, így egyre gyakrabban tért vissza Indiába. Egy időre még oda is költözött.
Aztán 1982-ben, amikor születtem, ellátogatott Argentínába, ahol szerepelt egy este a tv-ben és ezzel belopta magát a Latin-amerikai ország lakóinak a szívébe. Persze őt is rajongással töltötte el a szenvedély, ami körülvette. Nem tartott sokáig meghozni élete újabb nagy döntését – Argentína lesz az új otthona, ahol folytatja önként vállalt küldetését.
Elkezdett kiépíteni itt is egy rendszert a klasszikus jóga terjesztésére. Előadásokat tartott az egész országban, majd Brazíliában, Paraguayban, Uruguayban, Chilében és Mexikóban is.
1990-ben a születésnapját Moszkvában ünnepelte, ahol bekövetkezett addigra a rendszerváltás és már másképp tekintettek a jógára, mint annak előtte.  Sőt már 1989-ben rendeztek egy össz-szövetségi tudományos-gyakorlati konferenciát, melynek következtében számos új egyesület jött létre.  Az igazi áttörést egy tv-show, az „Éjfél előtt és után” hozta meg, ahol is bámulatba ejtette a közönséget könnyed megjelenésével és gyermeki lelkesedésével. Amikor kiderült, hogy Indra 91 éves és még napi 2 jógaórát tart többé senkiben nem maradt kétség afelől, hogy a jóga tényleg az örök fiatalság és egészség kulcsa.
 
Élete utolsó éveiben is fáradhatatlanul járta a világot, otthonának azonban három országot tekintett: Oroszországot, ahol született, Indiát, a spirituális szülőföldjét és Argentínát. A 100. születésnapjára több mint 3000 vendég ment el, hogy tökéletes egészségben köszöntsék a jóga első asszonyát.
2002-ben romlani kezdett az állapota és sajnos már nem tudott hazatérni Indiába, hogy ott helyezzék végső nyugalomra.

Döbbenetes és érthetetlen számomra, hogy az interneten alig lehet találni róla bármit is magyarul. A könyveit sem nagyon fordították le. Mivel én is angolul olvastam róla, arra gondoltam, hogy miért ne írnám meg angolul a dolgozatom, sokkal egyszerűbb dolgom lenne. De aztán meggondoltam magam. Indra Devit és az ő történetét mindenkinek meg kell ismernie itthon is!

Hogy miért választottam pont Indra Devit?
Mert egy szenzációs személyiség volt és forradalmi hatást gyakorolt a nyugati világ egészségszemléletére. Amikor elkezdett jógát tanulni a Hatha jóga egyik legnagyobb alakjától, csak a férfiak jógáztak és csak férfiakat tanítottak jógára. Manapság ez teljesen megfordult, inkább a nők vannak többségben mindkét szerepkörben és ebben óriási szerepe volt a jóga „first lady-jének”.
Mert nő.  És mert úttörő. Az első yogini. Egyedüli nőként állt helyt és vívta ki magának az elismerést egy addig csak a férfiak számára létező világban.
Mert arra tette fel az egész életét, hogy Indiából elhozza egészen Európáig, majd Amerikáig a jógát és megszerettesse velünk. Én sem tudom elképzelni nélküle az életem.
Mert három szóval jellemezni tudom minden lépését: hit, lelkesedés és kitartás. Ez a három fogalom nekem is nagyon sokat jelent, mert erőt adnak és segítenek mindenen felülkerekedni. Egy újságíró a saját rovatában úgy jellemezte szintén három szóval, hogy ártatlanságot, egyszerűséget és hitet sugároz. És tényleg! Ha csak egy pillantást vetünk egyetlen fényképére... Amikor ugyanez az újságíró megkérdezte tőle, hogy gurunak tartja-e magát azt válaszolta nemes egyszerűséggel, hogy „én nem beszélek magamról úgy, mint egy gururól, de sok ember számára az vagyok. Azt mondják. Talán életem végére yogini leszek. De tulajdonképpen a „gu” és a „ru” olyan emberre utal, aki elűzi a sötétséget. Ezt elfogadhatónak tartom”.
Nekem úgy tűnik, hogy tele volt tejas-szal, nem félt semmitől. Ha ez a látszat, - mert ugye senkibe nem látunk bele - és a félelem szikrája is megvolt benne, akkor még inkább csodálom, mert nem hagyta magát, hanem csak ment előre. Soha nem tévesztette szem elől az álmait és a céljait. Ha valahol véget ért egy fejezet, akkor új lapot kezdett akár több ezer kilométerrel odébb. És újra meg újra felépítette az életét, ha arra volt szükség. Mert a jógának köszönhetően mindene megvolt. Manapság hajlamosak vagyunk kifogásokat keresni, és elsinkófálni a fontos lépések megtételét, de rá ez sosem volt jellemző. Még egészen idős korában sem. Sajnos én azt látom magam körül, hogy a szüleim korosztálya már nem hajlandó változatni vagy alkalmazkodni új élethelyzetekhez. Indra Devi viszont 85 éves volt, amikor Argentínába költözött és újra kezdte az életét. Nem ismerek még egy ilyen bátor nőt, de nagyon szeretnék én is olyan lenni, mint ő. A legjobb az, hogy mivel közel egyidősen kezdtük el a jógát, akár előttem is állhat hasonlóan izgalmas, kalandokkal és kihívásokkal teli élet. Csak a kitartásomon és a hitemen múlik. Ha pedig néha akadályok gördülnek elém, már lesz kire gondolnom és kiből erőt merítenem.


Felhasznált Irodalom a teljesség igénye nélkül: