2015. november 24., kedd

Vegetáriánus curry Jamie Olivertől

Jamie Oliver receptjeivel nagyon szívesen kísérletezek, mert mindig jól sikerülnek és egyszerűek, gyorsak. Mostanában lett kedvencem ez a vegetáriánus, fűszeres curry, ami az ayurveda szerint is ideális az erősödő vata energiákra. A sok fűszernek köszönhetően rendesen átmelegít és laktat is, de mégsem nehezít el.

Hozzávalók:
- 3 evőkanál növényi olaj
- 1-2 fej vöröshagyma felkockázva
- pár gerezd fokhagyma apróra vágva
- kis darab friss gyömbér meghámozva, feldarabolva
- 3 paradicsom (ezt én kihagyom, mivel már nincs szezonja)
- 1 kg krumpli kockázva
- 1 nagy karfiol feldarabolva
és a fűszerek:
- 1 teáskanál mustármag
- 1 teáskanál köménymag
- chili ízlés szerint
- cayenne bors
- curry
- koriander
- kurkuma
 Ezek a mennyiségek 6 főre számítandóak, de nyugodtan meg lehet felezni, vagy felborítani az arányokat. Én sütőtököt is szoktam tenni hozzá. Nálunk nem olyan elterjedtek az indiai ételek ahogy az ennyire intenzív fűszerezés sem, ezért a fűszerekhez direkt nem írtam mennyiséget, mert jobb, ha kitapasztalod saját ízvilág alapján. Jamie viszont azt javasolja, hogy legyél nagyvonalú ízesítéskor és ne sajnáld egyiket sem.

Az elkészítés: 
Hogy ne kelljen annyit mosogatni, kicsit megvariáltam az eredeti sorrendet. Egy mély serpenyőt vegyél elő, amiben szárazon illatosra pirítod a teáskanál mustár- és köménymagot, majd tedd félre. Melegítsd fel az olajat a serpenyőben, párold üvegesre a vöröshagymát, majd add hozzá a fokhagymát és a gyömbért. Ha használsz paradicsomot mehet az is bele a chilivel és a többi fűszerrel együtt. 5 perc után add hozzá a krumplit, keverd össze és engedd fel annyi vízzel, hogy ellepje. Párold 8-10 percig, majd add hozzá a karfiolt (és sütőtököt, ha van). További 10 percnél nem fog tartani míg elkészül, de azért ellenőrizd, hogy megpuhult-e a krumpli és a karfiol és besűrűsödött-e a szósz. Joghurtot vagy tejfölt szolgálhatsz mellé.
Még egy apró ötlet; tudom, hogy az emberiség java utálja a mazsolát, de ha te nem, akkor a sütőtök mellé azt is szórhatsz a currybe. ;)

2015. november 19., csütörtök

Mudrák minden napra

Egy jó ideje tervezek már írni a mudrákról, de gyakorolni mindig könnyebbnek bizonyult, amúgy is kijöttem a gyakorlatból ami a blogolást illeti.
A mantrák mellett a mudrák gyakorlását élem meg a legintenzívebben a jógában, a hatás pedig nagyon hamar követi a gyakorlást. Éppen ezért a lelkesedésem is mindig nő, ha újat próbálhatok ki, legyen szó pusztán kíváncsiságról, lelki eredetű vagy fizikai problémáról.

A mudra szó a szanszkritből jön és jelentése pecsét. Megpecsételed a kezeiddel a célt, a szándékot, amit el akarsz érni. Lehet ez ösztönös is, de akkor is megvan azért mögötte a tudatosság, hiszen a gesztusaink is hordoznak mudrákat. Mindig figyelem az emberek kezeit, mert egy-egy mozdulat nagyon árulkodó vagy éppen kifejező tud lenni. Az olasz mániámnak is köze lehet ehhez.

Az olaszoknál jobban senki sem ért a kézbeszédhez, ami náluk a önkifejezés elengedhetetlen módja gyerekkortól kezdve. Sőt ha náluk jársz meg sem kell tanulnod a nyelvet, kis túlzással boldogulhatsz a kezeiddel.



Biztos az sem véletlen, hogy az OM mudra fordult be a kezükben arra a helyzetre, amikor azt mutatják, hogy minden rendben/ minden úgy alakult, ahogy eltervezték.

A következő már nem ilyen frappáns, bár logikát lehet benne találni. Amikor nem hisznek a fülüknek, nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy szeretnék, amolyan "az Isten szerelmére" kifejezésük a Namaste tartás, csak az összezárt tenyereket fel-le mozgatva.


Itt van a világ 5. legbefolyásosabb embere is, Angela Merkel aki a legtöbb képen így tartja a kezeit:
Ez a fellépő mudra, a magabiztosság mudrája, ami önbizalmat ad, erősíti az adrenalin mirigyeket az egész testre hatva. Szívmagasságban tartva a mudra pajzsot tart a szívünk elé, miközben a mutatóujjak nyílhegyet alkotnak, amellyel beletalálunk a célba. Érdemes kipróbálni fellépés, szereplés előtt vagy akár közben. Úgy tűnik működik.

Mivel a kézmozdulataink zöme ugyanonnan származik, ahonnan a mudrák, Indiában érdemes kutatni a gyökerek után. Be is bizonyítom. Ez ismerős?
Ott mondjuk ollót jelent, egyúttal nézeteltérést, szétválást és halált. Azért, hogy ebből győzelem lett, csak a több ezer kilométeres utat tudom hibáztatni, míg elért hozzánk. Kb. valahogy úgy, ahogy pletyka lesz egy teljesen ártatlan mondatból.

Még értetlenebbül állok az apana mudra előtt, ami az emésztés mudrája. Többek között méregtelenít, tisztítja és erősíti a belső szerveket, szabályozza az inzulintermelést, izzadást, és a menstruációs ciklust.
Hogy lett ebből metálvilla és sátáni Baphomet szimbólum????

A mozdulataink eredete megérne egy teljes bejegyzést, de az én célom az, hogy az ősi, indiai verziókat ismerd meg, ne az eltorzult, modern kéztartásokat.

Muszáj kihangsúlyoznom a tudatosságot, mert a kezeknél is nagyon fontos, hogy tisztában légy vele, miért, mikor és mire használod őket!

Óriási a lehetőségek tárháza, ha mudrák gyakorlására használod a kezeid, ha beépíted őket az életedbe. Van mudra többek között a szervek működésének javítására vesétől a szíven át a szemekig, harag ellen, félelem ellen, rossz hangulat ellen, de lehet gyakorolni a belső harmónia megteremtéséért, jobb érzékelésért, szebb hajért és bőrért, gazdagságért, boldogságért.

Több könyvem is van a témában, de egyet használok mindig, erre esküszöm:


Kiemelek kettőt belőle, ami mindenkinek a hasznára lehet bármikor:

EGO MUDRA, önmagunk szeretetének mudrája

A jobb kéz ujjai a bal mutatóujjra csavarodnak, a jobb hüvelykujj hegye a bal mutató ujj hegyén, a kezek a szív magasságában. Tudatod irányítsd a szívcsakrára.
"Legyünk gondoskodók, türelmesek és szeretetteljesek önmagunkhoz! Álljunk ki önmagunk mellett, ahogy egy jó anya kiáll a gyermeke mellett és ahogy az isteni mindig mellettünk áll! Bátorítsuk és néha örvendeztessük meg magunkat.
Önmagunk igazi szeretetében és elismerésében különös mágia rejlik, mert mindent, amit megteszünk saját magunkért, azt megteszik értünk az emberek."

Megerősítő mondat: Az isteni gyermeke vagyok, amely rajtam keresztül fejezi ki szépségét, bőségét és szeretetét. Szeretem önmagam.

A HIT ÉS REMÉNY MUDRÁJA, az odaadás és teremtő üresség mudrája.

Kulcsoljuk össze könnyedén befelé néző ujjainkat és tegyük a kezünket az ölünkbe. A tenyerek felfelé néznek, a hüvelykujj és a középső ujj hegye ér össze, illetve a mutató ujjak.
A mudra ellazít, megnyugtat és lecsillapít. Könnyedén ráhangol a meditációra is. Plusz megajándékoz azzal a bizalommal, hogy mindig vezetnek, óvnak és támogatnak, ha nyitottak és készek vagyunk rá. Megmutatja, hogy érdemes elengedni a kontrollt és hinni, mert minden értünk történik.

Megerősítő mondat: Kiapadhatatlan és határtalan a világegyetem jósága.

Remélem meggyőztelek arról, hogy a jóga mindennapi gyakorlásának egyszerű és bárhol használható módja a mudra. Viszont azt se felejtsd el, hogy azért használható ilyen eredményesen, mert a kezekben, ujjakban található energiacsatornákra hat, rajtuk keresztül pedig a belső szervekre, idegekre is. Ezért nagyon fontos, hogy használd a kézügyességed, mudrázz vagy babrálj, rajzolj, írj és mutogass bátran!


2015. március 2., hétfő

Üzemorvosnál

A munkahelyemről elküldtek üzemorvoshoz, ahol kértem a dokit, hogy hallgassa meg a hátam, mert eléggé köhögök. Közben ez a beszélgetés zajlik le közöttünk:
- Maga ugye úszik vagy úszott?
- Nem, de nagyon szeretek
- Megfordulok és vigyorogva erősködik; De úszik!

Úgy gondolom akkor most már tényleg épp ideje lenne elkezdeni az úszás mellett a jógát is ajánlani az orvosoknak mindenféle hát vagy tartásproblémára, mert az fix hogy az enyém a jógától lett "olyan, mint egy úszóé".

2015. január 20., kedd

Vinyasa flow

Hétvégén részt vettem egy barátnőm záróvizsgáján, most fejezi be az oktatóképzést vinyasa flow stílusban. Mit kell tudni róla, ha eddig csak hatha jógát próbáltál?

A stílus nevében is benne van az áramlás, a folyamatosság. Egyik ászanából folysz át a másikba megállás és hosszabb kitartások nélkül. A légzés irányítja a mozgást, olyan mintha táncolnál. Többnyire a napüdvözlet az állandó elem benne, támája bármi lehet ugyanúgy mint a hatha jógánál. Most például a csípőnyitás volt a cél.

Nekem ez volt a második ilyen órám, tehát szakértő nem vagyok :), de azért leírom, amit éreztem, tapasztaltam. A légzés fontossága szempontjából nem különböztetnék meg jógastílusokat, hiszen minden jógagyakorlásnak az alapja a helyes légzés. Iyengar órán lett volna időm ujjayi légzéssel gyakorolni, de ott rám szóltak, hogy ne. Vinyasa flowban nagyon jól ki van hangsúlyozva, hogy hogyan lélegezz, ki-vagy belégzésre válts testhelyzetet, viszont nekem túl gyors ahhoz, hogy a légzés fókuszban maradhasson. Az instrukciók precízek, az anatómia szem előtt van, de ha tartod a tempót könnyen megfeledkezhetsz egy-egy testrészről. Például velem eddig sosem fordult elő, hogy kobrában hagytam a könyököm eltávolodni a törzsemtől, de annyira igyekeztem nem lemaradni, hogy mégis sikerült.

Ami nekem nagyon tetszik az az, hogy ugyanabba az időtartamba 2-3-szor annyi ászana belefér, mint a hatha jógánál. A saját óráim is másfél órásak, mégis küszködöm, mert sosem elég, nekem a 2 óra az ideális. Ehhez képest itt olyan érzésem volt, mintha az összes ászana beleférne egy 2 órás vinyasza flow jógába. 

Szerintem pont azoknak való emiatt, akik azt hiszik, hogy a jóga unalmas és monoton. Nehezen tudom elképzelni, hogy itt bárkinek elkalandoznának a gondolatai vagy lenne ideje ásítozni.

Ayurvedikus szempontból kapháknak ajánlom, hogy lendületet merítsenek belőle és pittáknak, hogy teljes mértékben kikapcsoljanak.