Hétvégén részt vettem egy barátnőm záróvizsgáján, most fejezi be az oktatóképzést vinyasa flow stílusban. Mit kell tudni róla, ha eddig csak hatha jógát próbáltál?
A stílus nevében is benne van az áramlás, a folyamatosság. Egyik ászanából folysz át a másikba megállás és hosszabb kitartások nélkül. A légzés irányítja a mozgást, olyan mintha táncolnál. Többnyire a napüdvözlet az állandó elem benne, támája bármi lehet ugyanúgy mint a hatha jógánál. Most például a csípőnyitás volt a cél.
Nekem ez volt a második ilyen órám, tehát szakértő nem vagyok :), de azért leírom, amit éreztem, tapasztaltam. A légzés fontossága szempontjából nem különböztetnék meg jógastílusokat, hiszen minden jógagyakorlásnak az alapja a helyes légzés. Iyengar órán lett volna időm ujjayi légzéssel gyakorolni, de ott rám szóltak, hogy ne. Vinyasa flowban nagyon jól ki van hangsúlyozva, hogy hogyan lélegezz, ki-vagy belégzésre válts testhelyzetet, viszont nekem túl gyors ahhoz, hogy a légzés fókuszban maradhasson. Az instrukciók precízek, az anatómia szem előtt van, de ha tartod a tempót könnyen megfeledkezhetsz egy-egy testrészről. Például velem eddig sosem fordult elő, hogy kobrában hagytam a könyököm eltávolodni a törzsemtől, de annyira igyekeztem nem lemaradni, hogy mégis sikerült.
Ami nekem nagyon tetszik az az, hogy ugyanabba az időtartamba 2-3-szor annyi ászana belefér, mint a hatha jógánál. A saját óráim is másfél órásak, mégis küszködöm, mert sosem elég, nekem a 2 óra az ideális. Ehhez képest itt olyan érzésem volt, mintha az összes ászana beleférne egy 2 órás vinyasza flow jógába.
Szerintem pont azoknak való emiatt, akik azt hiszik, hogy a jóga unalmas és monoton. Nehezen tudom elképzelni, hogy itt bárkinek elkalandoznának a gondolatai vagy lenne ideje ásítozni.
Ayurvedikus szempontból kapháknak ajánlom, hogy lendületet merítsenek belőle és pittáknak, hogy teljes mértékben kikapcsoljanak.